Matura. TOP 20 najlepszych liceów w Świętokrzyskiem - „Echo dnia”

2015r.

2011r.

16 miejsce Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Sikorskiego Włoszczowa

Wyniki EWD 2012-2014 w powiecie włoszczowskim

Opis położenia szkoły (elipsy) w układzie współrzędnych:

1. Prawa górna ćwiartka- szkoły o wysokich wynikach maturalnych i wysokiej efektywności ( postępie w porównaniu do wyników z gimnazjów)
  2. Prawa dolna ćwiartka- szkoły o wysokich wynikach maturalnych i niskiej efektywności ( postępie w porównaniu do wyników z gimnazjów)
  3. Lewa górna ćwiartka - szkoły o niskich wynikach maturalnych i wysokiej efektywności ( postępie w porównaniu do wyników z gimnazjów)
  4. Lewa dolna ćwiartka - szkoły o niskich wynikach maturalnych i niskiej efektywności mierzonej EWD ( postępie w porównaniu do wyników z gimnazjów)

źródło: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/porownywarka-szkol/

Nasze liceum jako jedyne w powiecie - szkołą sukcesu

Jak czytać wykres EWD?

I ćwiartka - szkoła sukcesu - szkoła osiąga wysokie wyniki, a uczniowie odnotowują liczący się postęp w porównaniu z egzaminem po gimnazjum.

II ćwiartka - szkoła wspierająca - szkoła osiąga słabe wyniki, ale uczniowie odnotowują postęp w porównaniu z egzaminem po gimnazjum.

III ćwiartka -szkoła wymagająca pomocy - szkoła osiąga słabe wyniki, a uczniowie wypadają jeszcze gorzej niż na egzaminie po gimnazjum.

IV ćwiartka - szkoła niewykorzystanych możliwości - szkoła osiąga wysokie wyniki, ale uczniowie wypadają gorzej w porównaniu z egzaminem po gimnazjum.

Ponadto w centrum układu współrzędnych (na przecięciu osi) znajdują się szkoły neutralne.
Są to szkoły, w których notujemy zarówno średni w skali kraju poziom wyników egzaminacyjnych, jak i przeciętną efektywność nauczania.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie trzyletnie wskaźniki egzaminacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych, liczone oddzielnie dla liceów i  oddzielnie dla klas technikalnych, czyli Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD).  Wskaźniki te obejmują wyniki z matury zebrane z lat 2010 – 2012. Można je sprawdzić  dla wszystkich szkół na stronie www.matura.ewd.edu.pl w zakładce: Dla dyrektorów i nauczycieli ,  EWD określa się nie jako najwyższe wyniki z egzaminu, ale efekt nauczania w porównaniu  do wyniku egzaminu z poprzedniego etapu edukacyjnego. W przypadku szkól ponadgimnazjalnych porównuje się wyniki z egzaminu gimnazjalnego i maturalnego.

Edukacyjną wartość dodaną można zdefiniować jako przyrost wiedzy uczniów w wyniku danego procesu edukacyjnego,  jest miarą postępów uczniów w określonym okresie badawczym.

Jak prezentuje się  nasze liceum , można sprawdzić w tym raporcie, można zobaczyć również  na poniższych wykresach. Wniosek ogólny, na podstawie wyników z lat 2010 -2012 jest następujący: Szkołą sukcesu  w naszym powiecie jest jedynie I Liceum Ogólnokształcace im. gen. W. Sikorskiego.  Tylko w tej szkole  uczniowie osiągają nie tylko wysokie wyniki, ale przez trzy lata nauki w liceum  odnotowują liczący się postęp w porównaniu z wynikami ze szkoły gimnazjalnej.

Zobacz i porównaj wyniki liceów ogólnokształcących i techników z naszego powiatu zobacz >>

Przedmioty humanistyczne:

Język polski:

Przedmioty matematyczno – przyrodnicze:

Matematyka:

Wykresy zostały wykonane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na podstawie wyników maturalnych porównanych z wynikami gimnazjalnymi z lat 2010 -2012.

Nasza szkoła ponownie najlepszym liceum w powiecie

Miło nam zakomunikować, ze nasze liceum jest na 13 miejscu w województwie świetokrzyskim w Rankingu Liceów Ogólnokształcacych "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej". Awansowaliśmy o 3 miejsca w stosunku do roku poprzedniego. Kapituła rankingu, pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (40%) oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką (5%).

Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013 woj. świętokrzyskie

20 Liceum Ogólnokształcące nr I im. St. Staszica Ostrowiec Św. 500+ 34,83
21 II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie Końskie 500+ 34,43
22 Liceum Ogólnokształcące w ZS im. St. Staszica Staszów 500+ 34,33
23 Liceum Ogólnokształcące im. M. Curie-Skłodowskiej Kazimierza Wielka 500+ 34,31
24 41 Katolickie LO im. św. Stanisława Kostki Kielce 500+ 34,04
24 II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza Skarżysko-Kam. 500+ 34,04

Ranking "Perspektyw"

Gratulacje dla „Sikorskiego”od Rektora Politechniki Świętokrzyskiej.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego B.Kaczor podczas ostatniej narady organów prowadzących i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych w Kielcach   wraz z gratulacjami od Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka  i  Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty  M. Muzoł odebrała symboliczną lampę naftową fundowaną  dla szkół, spośród których  najwięcej absolwentów  podjęło studia na  PŚ.

Warto podkreślić, że  Politechnika takie badania  studentów prowadzi od 4 lat  i od 4  lat   w powiecie włoszczowskim tylko nasza szkoła otrzymuje gratulacje  za największą liczbę absolwentów studiujących na PŚ. A przecież uczniowie „Sikorskiego” dostają się nie tylko do Kielc, ale  na uczelnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gliwicach, Katowicach.