I LO realizuje projekt badawczy środowiska Włoszczowy i Bitterfeld

W dniach od 12 do 18 września w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego  we Włoszczowie  uczniowie polscy i niemieccy  realizowali   zadania z projektu „Dwa środowiska jednej Europy – Włoszczowa i Bitterfeld” finansowanego w ramach Programu Erasmus+.

Celem  pierwszego  spotkania 70 osób było przeprowadzenie wspólnych badań lokalnego środowiska, spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za jego ochronę na naszym terenie oraz zapoznanie się z formami jego ochrony.   Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych we włoszczowskich instytucjach: Sanepidzie, Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, Wydziale Ochrony Przyrody Urzędu Gminy.  Uczestników projektu wraz z opiekunami przyjął wicestarosta włoszczowski Zbigniew Krzysiek, podkreślając  wysoką wartość dydaktyczną działań projektowych i pokonywanie barier językowych przez uczniów. W wyniku warsztatów i przeprowadzonych badań środowisk powstanie publikacja  zawierająca analizę środowiska lokalnego Włoszczowy i Bitterfeld.
Uczniowie naszych szkół przeprowadzili między innymi  badania wód rzeki Pilicy, Czarnej Włoszczowskiej oraz Czarnej  Nidy, pobrali próbki gleb, pyłów, skał do analizy, przeanalizowali formy ochrony przyrody , poznali gatunki drzew i roślin występujących na naszym terenie oraz odwiedzili Geopark Kielce, Jaskinię Raj, Świętokrzyski Park Narodowy  oraz Przedborski Park Krajobrazowy, lokalne rezerwaty przyrody.

Dla potrzeb realizacji działań szkoła zakupiła specjalne zestawy badawcze ze środków projektu i przy  25 % wsparciu Starostwa Powiatowego we Włoszczowie. Dzięki temu uczestnicy mogli pracować na profesjonalnym sprzęcie i rozwijać swoje umiejętności, a zakupiony sprzęt posłuży kolejnym pokoleniom  uczniów.

W trakcie spotkania wszystkie działania były prowadzone w języku angielskim, dzięki czemu  uczniowie z obu stron mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne.  Praca w projekcie to także doskonała okazja do wspólnego poznania swoich kultur. Nasza grupa zaprezentowała gościom  wieczór  kultury polskiej oraz zadbała o to, aby w trakcie całego pobytu goście z Bitterfeld  mieli  z nią nierozłączny kontakt. Teraz po spotkaniu naszych uczniów czeka sporo pracy przy opracowaniu wyników i ich analizowaniu,  co także będzie się odbywać w grupach międzynarodowych za pomocą portalu eTwinning. Nad prawidłowym przebiegiem działań projektowych czuwał koordynator Mateusz Piątkiewicz oraz nauczyciele: Aneta Banaś, Monika Grzybek, Jolanta Łowicka, Edyta Murzynowska – Rogala, Anna Zając.

Następne spotkanie projektowe odbędzie się w lutym przyszłego roku w Niemczech.

Laughing Galeria zdjęć z pobytu w Polsce

Wyniki rekrutacji do projektu w ramach programu Erasmus+ są dostępne w szkole na tablicy ogłoszeń.

W dniach od 20 do 26 lutego 2017r. grupa 30 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami p. Anną Zając, p. Jolantą Łowicką, p. Wiolettą Skibą, p. Moniką Kurzac, p. Anetą Banaś przebywała w Bitterfeld (Niemcy) w ramach projektu "Dwa środowiska jednej Europy- Włoszczowa i Bitterfeld" - ERASMUS+.

Podczas tego wyjazdu uczniowie zwiedzili  Muzeum Bursztynu, w którym przybliżono im właściwości bursztynu, wytłumaczono jak go rozpoznać i jakie są jego zastosowania. Następnie z pomocą pracownika muzeum każdy uczeń szlifował otrzymany jantar.

Młodzież była również w  elektrowni węgla brunatnego, przewodnik oprowadził grupę po zakładzie i opowiedział jak ta elektrownia funkcjonuje.

Uczniowie wraz z Opiekunami odwiedzili  Muzeum Prehistorii w Halle, które zrobiło na nich ogromne wrażenie. Młodzieży została tam przedstawiona historia powstania świata i jego ewolucja. Zwiedzania nie było końca!

Kolejne na horyzoncie było  Muzeum Soli. Każdy z uczestników na pamiątke został obdarowany niewielkim woreczkiem soli od tamtejszych warzelników. Wycieczka miała okazję obserwować najbliższą okolicę z punktu widokowego Pegelturm am Goitzschesee.

Kolejnym punktem podróży było zdobywanie nowych traperskich doświadczeń, czyli rozpalanie ogniska w pobliskim lesie bez użycia zapałek, oraz kosztowanie tamtejszych kuchennych specjałów.

Każdy uczestnik wycieczki miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, gdyż projekt głównie opierał się na porozumiewaniu sie w języku angielskim.

Uczestnicy pełni emocji, nowych doświadczeń i wiedzy wrócili do domu.

Laughing Galeria zdjęć z pobytu w Niemczech