16-11-2017 Spotkanie z pisarzem Janem Marią Lohmanem

 

Spotkanie z pisarzem Janem Marią Lohmanem odbyło się 15 listopada 2017 r w I LO we Włoszczowie w bardzo przyjaznej  i ciepłej atmosferze.  Po powitaniu Gości przez Dyrektor Bożenę Kaczor sylwetkę pisarza  bardzo wnikliwie zaprezentował  Tadeusz Stolarski – autor biogramu Jana Lohmana  przygotowanego do publikacji Znani i nieznani ziemi włoszczowskiej. Młodzież pod kierunkiem Pani Eweliny Ratusznik przygotowała  liryczny program artystyczny z wykorzystaniem utworów pisarza. Widać było wzruszenie autora, który, mieszkając w Krakowie, przyznaje się do korzeni  z Secemina i związków z powiatem włoszczowskim. Szczególnie poetę wzruszył wokalista Paweł Rydz wykonaniem Wehikułu czasu.

 


Autor  ostatnio wydanej publikacji W tobie pokładamy nadzieję odpowiadał na pytania młodzieży, której podarował kilkadziesiąt swoich książek, wpisując każdemu zainteresowanemu dedykację. Inicjator spotkania  z Lohmanem  - wizytator Kuratorium Pan Sławomir Krzysztofik przybliżył okoliczności przyznania Lohmanowi tytułu Honorowego Obywatela Secemina, zaprezentował dorobek twórczy pisarza.  W spotkaniu, oprócz licealistów, wzięli udział uczniowie z Gimnazjum w Seceminie wraz z Panią Elżbietą Klimas, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Iwona Boratyn  oraz Pani Maria Witkowicz, której mama przyjaźniła się z siostrą Jana Lohmana.

 

 

Trzeba przyznać, że 92-letni pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zainteresował młodzież swoimi przeżyciami, ale i postawą życiową z przekazem konieczności przebaczania doznanych krzywd ( wtedy łatwiej żyć). Autor publikacji Szczęście” oraz towarzyszący mu wydawca  książek Tomasz Kulawik z wydawnictwa Antykwa pochwalili naszą młodzież – za kulturę, szacunek, skromność i umiejętność  pięknej komunikacji.