06-03-2017 Licealiści na wymianie w Bitterfeld

W dniach 20-26 lutego 2017 r. 30 uczniów z I LO i 6 opiekunów przebywało w miejscowości Bitterfeld-Wolfen w Niemczech. Wyjazd grupy był jednym z działań realizowanego przez szkołę projektu „Dwa środowiska jednej Europy – Włoszczowa i Bitterfeld” w ramach programu Erasmus+. We wrześniu ubiegłego roku 30 uczniów Europagymnasium Walther Rathenau z opiekunami przyjechało do Włoszczowy. Wspólnie analizowali stan wód, gleby i powietrza oraz zapoznawali się z formami ochrony przyrody występującymi w naszej okolicy. Celem rewizyty w Bitterfeld były ocena stopnia przekształcenia środowiska naturalnego, źródła i zużycie energii, badanie wody.

Oficjalne powitanie grup projektowych miało miejsce w nowoczesnej świetlicy Europagymnasium z udziałem dyrektora szkoły, przedstawicielami władz lokalnych oraz mediów. Zwiedzając Okręgowe Muzeum w Bitterfeld, poznaliśmy historię miasta. Od 1997 roku znajduje się w nim wystawa bursztynu, w tzw. Bursztynowej Piwnicy znajduje się ekspozycja poświęcona powstawaniu, wydobyciu i analizie naukowej bursztynu saksońskiego, który towarzyszył złożom węgla brunatnego w regionie Bitterfeld. To tutaj prawie przez 100 lat funkcjonowała kopania węgla brunatnego. W latach 90 ubiegłego wieku tereny pokopalniane zalano wodą i tak powstało jezioro Goitzsche, wokół którego znajduje się 25 km trasa turystyczna. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest 26-metrowa wieża widokowa, z której można obserwować panoramę miasta. Jeziorem, jak i pobliskim terenem opiekuje się organizacja BUND zwana także Friends of the Earth Germany, która angażuje się w ochronę przyrody i środowiska na wiele sposobów. Dla uczestników projektu przedstawiciele BUND zorganizowali lekcję przetrwania w lesie, gry edukacyjne i posiłek na świeżym powietrzu.

Dwa dni grupy projektowe spędziły na wyjazdach, w tym czasie obserwowaliśmy proces wydobywania węgla brunatnego w kopalni odkrywkowej w Großpösna koło Lipska oraz jego wykorzystanie w elektrociepłowni Lippendorf. Kompetentni przewodnicy przekazywali wiedzę na temat powstawania węgla brunatnego, rekultywacji terenów pokopalnianych oraz źródeł energii w Niemczech i jej wykorzystania. W Halle zwiedzaliśmy Muzeum Warzelników i Saliny (Technisches Halloren und Salinemuseum) oraz Muzeum Prehistorii, w którym znajduje się słynny tajemniczy Dysk z Nebry.

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach warsztatowych: przełamujących bariery językowe i usprawniających komunikację w języku angielskim, j.np.szlifowanie bursztynu, badanie wody (m. in. z jeziora Goitzsche, rzeki Muldy, wody kranowej), wizyta w oczyszczalni ścieków, eksperymenty z solą w warzelni. Ponadto grupy integrowały się w czasie wieczoru kultury niemieckiej, gry w kręgle, turnieju piłki siatkowej oraz dyskoteki w szkole.

Tydzień minął bardzo szybko, ale czas wypełniony od rana do wieczora ciekawymi zajęciami i wycieczkami oraz bardzo miłe towarzystwo pozostawią wspomnienia na długo. Licealiści podkreslają, że spedzili tydzień w Bitterfeld bardzo pracowicie, ale poznali nowych ludzi, ich zwyczaje, przełamali bariery językowe, zyskali pewnośc w rozmawianiu w języku angielskim, zawarli ciekawe przyjaźnie. Z pewnością pojechaliby tam znowu.