09-07-2015 Gratulujemy naszemu Absolwentowi Robertowi Betce

Wśród studentów  AGH, którzy odnieśli historyczny sukces w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodach skupiających akademickie technologie satelitarne, był Robert Betka – absolwent klasy matematycznej  I LO im. gen. W. Sikorskiego z roku 2010. W rozgrywanym w Teksasie w dniach 12-14 czerwca konkursie CanSatCompetition zespół AGH Space Systems pokonał 59 zespołów z całego świata i zajął pierwsze miejsce!Robert Betka w siedmioosobowym zespole odpowiadał za system kontroli lotu.

 

 

 

 

Stworzona przez studentów AGH sonda

 

 

 

Zespół AGH Space Systems. Czwarty od lewej Robert Betka.

 

 

 

Jak podano  na  stronie  AGH : Dla studentów z Koła Naukowego „Cyborg” (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) był to debiut w zawodach organizowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej była jedynym reprezentantem naszego kraju w konkursie. Studenci z AGH Space Systems utorowali sobie drogę do finału znakomitymi wynikami w eliminacjach CanSatCompetition: w pierwszym etapie, przeprowadzonym przez specjalistów z NASA, uzyskali oni 97,6% punktów, zaś w drugim etapie kwalifikacji (tzw. „krytyczna ocena projektu”) otrzymali od sędziów notę 99,2%. Dzięki tak znakomitym wynikom mogli oni pojechać na finały do Burkett (Teksas) podczas których nie dali szans międzynarodowej konkurencji.  


Celem zawodów jest symulacja podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. W etapie finałowym młodzi konstruktorzy mieli za zadanie zaprezentować możliwości skonstruowanej przez nich sondy planetarnej, która, wyniesiona przez rakietę na jeden kilometr, zbierze informacje o atmosferze i planecie. Rakieta z której korzystał zespół AGH Space Systems została skonstruowana przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

 


Sonda planetarna zawiera w sobie precyzyjne czujniki wykonujące pomiary wysokości, mierzące temperaturę wewnętrzną  oraz temperaturę otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Wszystkie te dane są transmitowane do stacji naziemnej za pomocą modułów radiowych. Wszystkie czujniki umieszczone są w osłonie z włókna szklanego. Mieszczą się w niej także między innymi spadochron i kapsuła zabezpieczająca, która podczas zawodów przewozi niezwykle delikatny ładunek testowy – jajko (dodatkowe punkty przyznawane są za dostarczenie jajka w nienaruszonym stanie z powrotem na ziemię).

 


W teksańskim finale studenci AGH pokonali 59 zespołów między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Wielkiej Brytanii czy Turcji (np. University of Toronto, Istanbul Technical University, University of Manchester, University of California czy University of Michigan).

 


W skład zespołu wchodzi siedmioro studentów: Adam Kurzak (lider zespołu), Bartosz Postulka (konstrukcja mechaniczna), Bartosz Moczała (elektronika), Jakub Rachucki (stacja naziemna), Robert Betka (system kontroli lotu), Weronika Mrozińska (system bezpieczeństwa ładunku) oraz Tomasz Fuchs (mechanika i organizacja). Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Tomasz Buratowski.

 

 


Więcej zdjęć i filmów znajduje się na profilu FB: www.facebook.com/aghspace