28-10-2013 Dni Otwarte na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Dnia 11 października 2013 roku grupa uczniów z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego pojechała do Kielc, by skorzystać z oferty Dni Otwartych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Podzielono ich na dwie grupy: humanistów i fizyków.

Humaniści mieli przyjemność uczestniczyć w trzech wykładach z "Instytutu Fajnej Polszczyzny". Pierwszy z nich prowadził profesor Andrzej Kozieja. Opowiadał o sztuce filmowej i jej historii. Dla zobrazowania nowego tematu debaty, wyświetlono film o niepełnosprawnej kobiecie, która mimo przeszkody- jaką jest brak rąk, wychowuje samotnie córkę. Po zdumiewającej prezentacji, wykładowca zachęcił do wspólnej dyskusji. Tych, który podjęli się wyzwania, nagrodził słodkościami.

Drugi orator, profesor Andrzej Kominek, wytłumaczył licealistom, czym jest autyzm. Swoje wypowiedzi budował na podstawie własnych doświadczeń życiowych z chorym synem oraz książki "Kosmita". Wciągnął słuchaczy w rozmowę, a najbardziej aktywnych obdarował autorską książką.

Ostatni wykład był dziełem pani profesor Agnieszki Rosińskiej-Mamej . Tytuł jej pracy był wymowny- "Małpa w wielkim mieście". Jej prezentacja dotyczyła pierwotnych instynktów u współczesnego człowieka. Wykładowczyni uświadomiła publiczności, ile decyzji podejmujemy niepodświadomie oraz z chętnymi do rozmowy, starała się owe zachowanie po krotce wytłumaczyć.

Finałowym punktem było zaproszenie zgromadzonych do przyszłej nauki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Wszyscy otrzymali liczne gadżety sygnowane logiem uczelni. Na sam koniec wizyty ugoszczono przybyłych pysznym poczęstunkiem.

Dzięki tej wyprawie licealiści zyskali obraz studenckich wykładów, miłe wspomnienia oraz kilka materialnych pamiątek. ;)

Natalia Pura

uczennica klasy Ia

11 października wybraliśmy się na wycieczkę do Kielc. Nie była to kolejna wyprawa do galerii, ale wizyta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pomimo małych przeciwności losu (a raczej organizatorów) i niespodziewanej zmianie tematu warsztatów, okazały się one bardzo interesujące. Moje zainteresowanie wzbudził wykład na temat filmu dokumentalnego, podczas którego obejrzeliśmy film „Mama”. Wywołał on u mnie ogromne emocje. Heroiczna postawa matki, która mimo swojej niepełnosprawności doskonale zajmuje się swoją córeczką, jest godna do naśladowania. Po filmie czekał na nas mały test i słodkie nagrody. W  dobrych humorach wróciliśmy do Włoszczowy.

Mariusz Obarzanek, klasa IIa

W dniu 11 października  2013 roku na UJK w Kielcach zostały zorganizowane Dni Otwarte, które miały na celu promocję uniwersytetu i zachęcenie przyszłych studentów do wyboru  danego wydziału. Mieliśmy wykłady z trzema profesorami Instytutu Filologii Polskiej czyli  "Instytutu Fajnej Polonistyki". Uważam, iż wykłady były bardzo ciekawe i pouczające. Najbardziej zaciekawił i zainspirował mnie wykład "Rain Man w codziennej komunikacji. Problemy komunikacji osób z autyzmem" Dowiedzieliśmy się o problemach życia codziennego ludzi borykających się z tą chorobą, a także bliskich im osób. Na koniec dnia zorganizowany został poczęstunek, a także rozdano drobne upominki.

Krzysztof Maciejczyk, klasa IIa

Jedziemy na uniwersytet...

Niedawno, bo 11 października odbyły się Dni Otwarte prężnie rozwijającego się Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pomysł na nasz wyjazd, na to wydarzenie, spotkał się z pewnymi problemami organizacyjnymi. Impreza odbywała się w nowym campusie szkoły, w budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Po dotarciu na miejsce grupa naszego Liceum została podzielona według kryterium wybranych wykładów. Grupę dziennikarsko-reporterską znów spotkało niemiłe zaskoczenie. Okazało się, że nie została uwzględniona w harmonogramie prezentacji  i wykładów. Po negocjacjach Pani Edyty Murzynowskiej - Rogali z organizatorami grupa została przydzielona do warsztatów, których moduł nosił przyjazną nazwę " Instytutu Fajnej Polonistyki". Zakres tematyczny obejmował głównie problem komunikacji międzyludzkiej i problemów, które mogą ją uniemożliwiać, jej ewolucję i obecną formę. Również poruszone zostało zagadnienie autyzmu, a słuchacze mogli wreszcie spojrzeć z innej perspektywy na tą wyjątkową chorobę, która zamyka człowieka we własnym świecie. Już wiadomo, że autyzm to wciąż niepoznany problem i fenomen jednocześnie, że osoby z autyzmem bywają wybitnie uzdolnieni... W ciągu niespełna 2 godzin można było wysłuchać wielu interesujących i poruszających słów, które na pewno nas czegoś nauczyły.

Arkadiusz Wcisło, klasa 2a

Dnia 11.10.2013r. wybraliśmy się na Dni Otwarte na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Po chwili wstępu zostaliśmy zaprowadzeni na wykłady.
Pierwszym z trzech wykładów była historia filmu. Przypomnieliśmy sobie "jak to zostało zrobione" po raz pierwszy, oraz zobaczyliśmy dalsze losy kina. Obejrzeliśmy również krótki film opowiadający o życiu niepełnosprawnej kobiety, a jak najbardziej całkowicie sprawnej w życiu.

Na kolejnym wykładzie został poruszony temat autyzmu. Wykładowca jasno przedstawił nam informacje dotyczące tej choroby. Po czym starał się przybliżyć nam osobowość takiego "kosmity". Wyszliśmy z tego wykładu dużo mądrzejsi. Niektórzy również bogatsi, za dobre odpowiedzi na pytania dostali książki autorstwa naszego wykładowcy.

Ostatni wykład był na temat ludzkich reakcji. Uświadomiono nam podstawy wielu zachowań, które robimy instynktownie, nie zastanawiając się "dlaczego". Uczniowie chętnie brali udział w tym wykładzie.

Patrycja Miśtal klasa IIa